Track and Field: Holdingford girls earn seventh, Little Falls boys take eighth at state true team

By PATRICK SLACK
Sports Editor
patrick.slack@mcrecord.com

Little Falls earned eighth placed at the Class AA boys state true team meet in Stillwater.

Senior Preston Zimny led the Flyers, winning the 3,200-meter run by eight hundredths of a second in 9:47.43 while also placing third in the 1,600 (4:30.59).

Junior Garrett Horejsi placed third in the 300 hurdles (41.75), with senior Luke Pennington right behind in fourth (41.83).

Pennington also took fifth in the 110 hurdles (16.33), sophomore Daniel Mushel earned sixth in the pole vault (12-feet) and sophomore Trysten Ross was seventh in the shot put (45-feet).

Holdingford girls

Holdingford had four top-three finishes as it placed seventh at the Class A state true team meet in Stillwater, May 19.

Senior Chelsea Gerads took the top spot in the shot put with a mark of 36-feet, 2.5-inches and earned third in the discus (99-feet, 11-inches).

Senior Katie Posch earned runner-up honors in the discus (104-feet, 9-inches), as did the Huskers’ 4×800 relay team of seventh grader Jo Merten, junior Kaitlin Preusser, seventh grader Angel Rick and eighth grader Alli Ruprecht (10:22.89).

Eighth grader McKenzie Schulte placed fifth in the 200 (28.04), with sixth-place marks added by freshman Emily Wolter in the 800 (2:35.42) and Ruprecht in the 3,200 (12:25.96).

Earning seventh individually were senior Teia Koopmeiners in the high jump (4-feet, 6-inches), sophomore Abby Mokhtary in the 3,200 (12:35.46), Posch in the shot put (32-feet, 5.5-inches), Schulte in the 100 (14.23) and Wolter in the 1,600 (5:41.16).

Little Falls competes at Princeton and Holdingford is at its sub-section meet in Pierz, Tuesday.

 

Class AA state true team boys results

Team—1. Totino-Grace, 455; 2. Sartell-St. Stephen, 441; 3. Mankato East, 382; 4. Willmar, 312.5; 5. St. Croix Lutheran, 298; 6. Chisago Lakes, 286; 7. Plainview-Elgin Millville 283; 8. Little Falls, 249; 9. Delano, 227.5.

1,600—3. Preston Zimny, 4:30.59.

3,200—1. Zimny, 9:47.43.

110 hurdles—5. Luke Pennington, 16.33; 9. Garrett Horejsi, 16.96.

300 hurdles—3. Horejsi, 41.75; 4. Pennington, 41.83.

4×100 relay—9. Little Falls, 47.75.

4×200 relay—9. Little Falls, 1:40.79.

4×400 relay—8. Little Falls, 3:39.51.

4×800 relay—6. Little Falls, 8:47.04.

High jump—8. Isaiah Korver, 5-10.

Shot put—7. Trysten Ross, 45-0.

Discus—9. Seth Wester, 119-0; 10. Ross, 118-9.

Pole vault—6. Daniel Mushel, 12-0.

 

Class A state true team girls results

Team—1. Esko, 465.5; 2. Blue Earth, 426; 3. Lake City, 342; 4. Maple Lake, 338.5; 5. Luverne, 327; 6. United South Central, 316.5; 7. Holdingford, 285.5; 8. Dilworth-Glyndon-Felton, 247; 9. West Marshall, 185.

100 meter—7. McKenzie Schulte, 14.23.

200—5. Schulte, 28.04.

800—6. Emily Wolter, 2:35.42; 8. Kaitlin Preusser, 2:38.03.

1,600—7. Wolter, 5:41.16; 8. Abby Mokhtary, 5:41.27.

3,200—6. Alli Ruprecht, 12:25.96; 7. Mokhtary, 12:35.46.

300 hurdles—10. Summer Storm, 52.89.

4×100 relay—7. Holdingford, 54.83.

4×200 relay—8. Holdingford, 1:57.11.

4×400 relay—7. Holdingford, 4:26.63.

4×800 relay—2. Holdingford, 10:22.89.

High jump—7. Teia Koopmeiners, 4-6.

Shot put—1. Chelsea Gerads, 36-2.5; 7. Katie Posch, 32-5.5.

Discus—2. Posch, 104-9; 3. Gerads, 99-11.

up arrow