Track and Field: Pierz boys, Holdingford girls take second at sub-sections

By PATRICK SLACK
Sports Editor
patrick.slack@mcrecord.com

Royalton senior Juan Castro, left, approaches the finish line to earn a spot in the finals in the 200-meter dash, well ahead of St. Cloud Cathedral senior Nicholas Thell and Albany sophomore Niklos Muller.

The Pierz boys and Holdingford girls track and field teams finished just off the pace in second place at Tuesday’s Sub-Section 19A meet in Pierz.

The Huskers boys took fourth, Royalton earned sixth and Upsala-Swanville Area (USA) placed eighth, with Pierz, Royalton and USA finishing fifth, sixth and seventh, respectively, in the girls competition.

The top four individuals and two relays qualified for Wednesday’s Section 5A meet at St. John’s University.

 

Sub-Section 19A boys

Pierz had two relays as well as eight individuals in 13 events qualify for the section meet.

Winning their events for the Pioneers were seniors Dustin Waytashek in the 200-meter dash in 24.79 seconds, Caleb Janson in the high jump (6-feet, 1-inch) and Preston Weber in the triple jump (40-feet, 0.75-inches).

Placing second were sophomore Tyler Millner in the 300 hurdles (44.43) and 100 (11.79), junior Jess Kasper in the high jump (5-feet, 11-inches), Weber in the long jump (19-feet, 2-inches), the 4×100 relay team of Millner, Weber and seniors Ben Huffman and Michael Marshik (46.06) and the 4×200 relay team of Waytashek, senior Tyler Kieffer, Janson and Marshik (1:36.53).

Royalton freshman Abby Duevel strides toward the finish line during Tuesday's Sub-Section 19A meet in Pierz. Duevel qualified for sections by placing third in the 200- and 400-meter dash.

Also advancing by placing third were senior Devaunte Stumpf in the high jump (5-feet, 11-inches), Waytashek in the shot put (41-feet, 3-inches) and discus (106-feet, 5-inches) and Marshik in the triple jump (38-3.25 inches); and by placing fourth were Millner in the long jump (18-feet, 9-inches) and Kieffer in the pole vault (9-feet, 6-inches).

Holdingford had six individuals advance, led by sophomore Brody Davidson in first in the 800 (2:04.8) and runner-up marks by senior Nick Lampert in the 400 (53.66) and junior Kyle Kolstad in the pole vault (11-feet).

Taking third were freshmen Logan Smith in the 400 (54.32) and Grant Bullert in the 110 hurdles (18.55); and taking fourth were freshman Matt Messman in the shot put (40-feet, 8.5-inches) and Bullert in the triple jump (37-feet, 0.5-inches).

Royalton was led by senior Daniel Borash, who placed second in the 1,600 (4:29.39) and 3,200 (9:55.6), and senior Curtis Makela, who finished second in the 110 hurdles (17.98).

Freshman Zach Carlson advanced in two events by placing fourth in the 1,600 (4:47.33) and the 3,200 (10:35.21).

Senior Callan Drill moved on for USA with a fourth-place throw in the discus (104-feet).

 

Pierz senior Lindsay Monson unleashes the shot put during Tuesday's Sub-Section 19A meet in Pierz. Monson placed seventh in the event to help the Pioneers place second.

Sub-Section 19A girls

Senior Chelsea Gerads posted the top mark in the shot put (36-feet, 5-inches) and the discus (104-feet, 7-inches), eighth grader Summer Storm won the 300 hurdles (50.46) and the 4×800 relay team of seventh grader Jo Merten, junior Kaitlin Preusser, freshman Emily Wolter and eighth grader Alli Ruprecht (10:03.56) crossed the line first to lead Holdingford.

Finishing as runners-up were senior Mariya Pierskalla in the pole vault (7-feet, 6-inches), sophomore Megan Auger in the 400 (63.68) and the 4×100 relay team of freshman Amanda Grebinoski, seventh grader Kailee Heinen, junior Kara Fiedler and eighth grader McKenzie Schulte (54.13).

Other individual qualifiers for the Huskers included sophomore McKinzie Dockendorf in the pole vault (7-feet, 6-inches), Schulte in the 100 (13.66), Wolter in the 1,600 (5:35.5) and Ruprecht in the 3,200 (11:51.26) in third place); and senior Katie Posch in the shot put (32-feet, 10-inches) and Merten in the 800 (2:30.08) in fourth place.

The Huskers’ 4×400 relay team of Merten, Wolter, Preusser and Storm advanced with a third-place finish in 4:20.97 based on reaching the time standard in the event.

Senior Cassie Stangl won the pole vault with a height of 9-feet to lead Pierz, while junior Alyssa Boser earned third in the 100 hurdles (17.81) and the shot put (34-feet, 6.5-inches).

Senior Megan Wiener and freshman Abby Duevel captured multiple top-three finishes to lead Royalton.

Wiener won the 100 (13.24) and took second in the long jump (15-feet, 11-inches), while Duevel was third in the 200 (29.07) and 400 (63.9).

From left, Royalton eighth grader Ben Borash, Holdingford sophomore Zach Juaire and Pierz senior Nathan Tomala approach the backstretch of the track during the 4x800 meter relay.

Senior Katie Schmitt added a third-place effort in the discus (91-feet, 3-inches).

The quartet of freshmen Brooke Westrich and Danica Cheney and juniors Emma Guthrie and Makenna Peterson sparked USA by winning the 4×200 relay in 1:54.57.

Also advancing for the Patriots were Westrich in the 200 (28.61) in second place; freshman Stephanie Koetter in the high jump (4-feet, 10-inches) and Peterson in the long jump (15-feet, 7.75-inches) in third; and Guthrie in fourth in the high jump (4-feet, 8-inches).

 

Sub-Section 19A boys results

(Top four individuals, two relays advance)

Team—1. Albany, 157; 2. Pierz, 151; 3. St. Cloud Cathedral, 110; 4. Holdingford, 91; 5. Melrose Area, 76; 6. Royalton, 58; 7. St. Cloud Christian, 34; 8. Upsala-Swanville Area, 15.

100 meter—2. Tyler Millner (Pierz), 11.79.

200—1. Dustin Waytashek (Pierz), 24.79.

400—2. Nick Lampert (Holdingford), 53.66; 3. Logan Smith (Holdingford), 54.32.

800—1. Brody Davidson (Holdingford), 2:04.8.

1,600—2. Daniel Borash (Royalton), 4:29.39; 4. Zach Carlson (Royalton), 4:47.33.

3,200—2. Borash, 9:55.6; 4. Carlson, 10:35.21.

110 hurdles—2. Curtis Makela (Royalton), 17.98; 3. Grant Bullert (Holdingford), 18.55.

300 hurdles—2. Millner, 44.43.

4×100 relay—2. Pierz, 46.06.

4×200 relay—2. Pierz, 1:36.53.

High jump—1. Caleb Janson (Pierz), 6-1; 2. Jess Kasper (Pierz), 5-11; 3. Devaunte Stumpf (Pierz), 5-11.

Long jump—2. Preston Weber (Pierz), 19-2; 4. Millner, 18-9.

Triple jump—1. Weber, 40-0.75; 3. Michael Marshik (Pierz), 38-3.25; 4. Bullert, 37-0.5.

Shot put—3. Waytashek, 41-3; 4. Matt Messman (Holdingford), 40-8.5.

Discus—3. Waytashek, 106-5; 4. Callan Drill (Upsala-Swanville Area), 104-0.

Pole vault—2. Kyle Kolstad (Holdingford), 11-0; 4. Tyler Kieffer (Pierz), 9-6.

 

Sub-Section 19A girls results

(Top four individuals, two relays advance)

Team—1. St. Cloud Cathedral, 147; 2. Holdingford, 137; 3. Albany, 100; 4. Melrose Area, 95; 5. Pierz, 78; 6. Royalton, 56.5; 7. Upsala-Swanville Area, 45.5; 8. St. Cloud Christian, 30.

100 meter—1. Megan Wiener (Royalton), 13.24; 3. McKenzie Schulte (Holdingford), 13.66.

200—2. Brooke Westrich (Upsala-Swanville Area), 28.61; 3. Abby Duevel (Royalton), 29.07.

400—2. Megan Auger (Holdingford), 63.68; 3. Duevel, 63.9.

800—4. Jo Merten (Holdingford), 2:30.08.

1,600—3. Emily Wolter (Holdingford), 5:35.5.

3,200—3. Alli Ruprecht (Holdingford), 11:51.26.

100 hurdles—3. Alyssa Boser (Pierz), 17.81.

300 hurdles—1. Summer Storm (Holdingford), 50.46.

4×100 relay—2. Holdingford, 54.13.

4×200 relay—1. Upsala-Swanville Area, 1:54.57.

4×400 relay—3. Holdingford, 4:20.97 (advances on time standard).

4×800 relay—1. Holdingford, 10:03.56.

High jump—3. Stephanie Koetter (Upsala-Swanville Area), 4-10; 4. Emma Guthrie (Upsala-Swanville Area), 4-8.

Long jump—2. Wiener, 15-11; 3. Makenna Peterson (Upsala-Swanville Area), 15-7.75.

Shot put—1. Chelsea Gerads (Holdingford), 36-5; 3. Boser, 34-6.5; 4. Katie Posch (Holdingford), 32-10.

Discus—1. Gerads, 104-7; 3. Katie Schmitt (Royalton), 91-3.

Pole vault—1. Cassie Stangl (Pierz), 9-0; 2. Mariya Pierskalla (Holdingford), 7-6; 3. McKinzie Dockendorf (Holdingford), 7-6.

up arrow