Cross Country: Little Falls boys, girls earn third at Milaca Early Bird

By PATRICK SLACK
Sports Editor
patrick.slack@mcrecord.com

Mora freshman Noah Moravec, left, and Little Falls junior Mathew Massmann run near the front of the pack during Monday’s Milaca Early Bird Invite. Massmann led the Flyers to third as a team with a ninth-place finish in 18:05. (Photo courtesy of Gary Larson, Mille Lacs County Times)

The Little Falls boys and girls cross country teams opened the season at Monday’s Milaca Early Bird Invite, each placing third.

 

Boys results

Junior Mathew Massmann was the top finisher for the Flyers boys, crossing the line ninth in 18:05.

Juniors Cameron Smith (18:29.9) and Adam Maleski (18:56.7) also placed in the top 20.

Senior John Brezinka (19:00.1), junior Sebastian Sowada (19:37.4), senior Brian McNamara (19:38.4) and freshman Jacob Massmann (19:49.8) rounded out the lineup.

 

Girls results

Little Falls claimed three of the top 11 spots, led by senior Mattia Hendrickson in sixth (16:20.2).

Little Falls junior Mattia Hendrickson turned in a sixth-place effort at Monday’s Milaca Early Bird Invite in 16:20.2 to lead the Flyers to third as a team in their season opener. Pictured are (from left): St. Michael-Albertville senior Maddi Sjelin, Hendrickson and Mora junior Bethany Coop. (Photo courtesy of Gary Larson, Mille Lacs County Times)

Senior Chelsea Rutz placed ninth in 16:54.1 and junior Laura Moe finished 11th in 17:02.9, followed by sophomore Heidi Moe (17:30.9) and juniors Kaitlin Geisenhof (20:14) and Taylor Kunkel (20:29.1).

Little Falls races at Brainerd, Friday.

 

Milaca Early Bird Results

Boys team scores—1. St. Michael-Albertville, 33; 2. Chisago Lakes Area, 92; 3. Little Falls, 97; 4. Albany, 105; 5. Mora, 132; 6. Big Lake, 155; 7. Hinckley-Finlayson, 195; 8. Rush City, 233; 9. North Branch, 235; 10. Becker, 247; 11. Pine City, 253.

Medalist—Brendan Sage, St. Michael-Albertville, 16:53.6.

Little Falls—9. Matthew Massmann, 18:05; 16. Cameron Smith, 18:29.9; 20. Adam Maleski, 18:56.7; 21. John Brezinka, 19:00.1; 31. Sebastian Sowada, 19:37.4; 32. Brian McNamara, 19:38.4; 34. Jacob Massmann, 19:49.8.

Girls team scores—1. St. Michael-Albertville, 58; 2. Big Lake, 88; 3. Little Falls, 94; 4. Chisago Lakes Area, 120; 5. Albany, 140; 6. North Branch, 144; 7. Mora, 162; 8. Pine City, 165; 9. Becker, 169; 10. Hinckley-Finlayson, 206.

Medalist—Noelle Olson, Big Lake, 14:39.

Little Falls—6. Mattia Hendrickson, 16:20.2; 9. Chelsea Rutz, 16:54.1; 11. Laura Moe, 17:02.9; 17. Heidi Moe, 17:30.9; 51. Kaitlin Geisenhof, 20:14; 52. Taylor Kunkel, 20:29.1.

up arrow