Little Falls duo crosses line first at River Rat 5K

Little Falls’ Jonathan Stoltman ran away with first place at the River Rat 5K at Belle Prairie Park, June 15, crossing the line in 15:48.

Manon Gammon-Deering of Little Falls was the top female finisher in 19:41.

The top finishers in each age group included:

Male 10 and under: 1. Austin Neu, Royalton; 2. Nathaniel Becker, Little Falls; 3. Kaden Kurr, Little Falls.

Female 10 and under: 1. Emily Becker, Little Falls (35:02); 2. Ariana Dix, St. Cloud (37:46).

Male 11 – 13: 1. Hunter Zupko, Flensburg (18:23); 2. Oscar Norgren, Little Falls (23:13); 3. Will Riitters, Little Falls (24:47).

Female 11-13: 1. Lauren Reed, Baxter (22:41); 2. Annika Bjorge, Little Falls (22:56); 3. Jennaya Paulson, Fort Ripley (30:43).

Male 14 – 16: 1. Alec Sanbeck, Mora (18:21); 2. Kyle Becker, Little Falls (18:26); 3. Daniel Palmer, Little Falls (19:33).

Female 14 – 16: 1. Meritt Miller, Baxter (22:10); 2. Kacy Steinmetz, Little Falls (24:50); 3. Claire Gammon-Deering, Little Falls (26:09).

Male 17 – 19: 1. Kombo Morcelli, St. Cloud (18:24); 2. Neil Leisenheimer, Little Falls (23:24).

Female 17 – 19: 1. Hayley Lynch, Matthews, N.C. (23:01).

Male 20 – 29: 1. Jonathan Stoltman, Little Falls (15:48); 2. Kyle Newman, Golden Valley (15:57); 3. Luke Windholz, St. Cloud (16:37).

Female 20 – 29: 1. Manon Gammon-Deering, Little Falls (19:41); 2. Melissa Kempenich, Little Falls (25:56); 3. Kayla Radin, Nisswa (27:45).

Male 30 – 39: 1. Travis Hoover, St. Cloud (16:28); 2. Nicholas Hoffman, Brainerd (17:56); 3. Tyler Spaulding, East Gull Lake (20:45).

Female 30 – 39: 1. Jessica Pidgeon, Little Falls (23:23); 2. Deanna Brown, Long Prairie (25:23); 3. Jessica Pawlu, Pierz (25:38).

Male 40 – 49: 1. Shawn Kittridge, St. Cloud (17:58); 2. Brian Middendorf, Little Falls (24:49); 3. James LeMieur, Sauk Rapids (25:09).

Female 40 – 49: 1. Dee Okerman, Little Falls (26:51); 2. Mona Tedford, Fargo, N.D. (29:45); 3. LuAnn Gammon, Little Falls (31:30).

Male 50 – 59: 1. Scott Niemela, Pequot Lakes (18:50); 2. Loren Novak, Sauk Rapids (22:01); 3. Dennis Wacker, Pierz (22:57).

Female 50 – 59: 1. Lisa Hines, Waite Park (21:14); 2. Joan Kempenich, Little Falls (25:57); 3. Nancy Paulson, Fort Ripley (33:20).

Male 60 – 69: 1. Rick Hlebain, Sartell (19:27); 2. John Plakut, Little Falls (25:33); 3. Duane Boser, Hillman (26:13).

Female 60 – 69: 1. Val Rogosheske, St. Cloud (37:04); 2. Jan Roach, Randall (40:41); 3. Debra Spillane, Brooklyn Park (43:35).

Male 70 – 100: 1. Jim Lee, Dent (29:15); 2. Francis Januschka, Rice (35:38); 3. Bill Bauck, Perham (41:32).

Female 70 – 100: 1. Bev Culshaw, Little Falls (33:13).

 

up arrow