Area Track and Field: Little Falls continues quick start to season

The Little Falls boys dominated the distance events and throws and piled up plenty of points everywhere else in between to cruise to first place at Tuesday’s Albany Invite.

The Flyers won every individual track event from the 400 on up, picking up victories from senior Tim Infinger in the 400 (52.82), senior Sebastian Sowada in the 1,600 (4:28.86) and 800 (2:05.54) and senior Mathew Massmann in the 3,200 (10:32.7).

Senior Trysten Ross powered his way to first in both throwing events, topping the field in the discus (146-feet, 6-inches) and shot put (48-feet), while senior Dan Mushel cleared 11-feet, 6-inches to finish atop the field in the pole vault.

In the relays, Little Falls picked up firsts from its 4×200 relay team of junior Kyle Kabanuk, senior Blake Toso, junior Mark Brezinka and freshman Brett Zawatzke (1:40.62) and its 4×400 relay team of Toso, junior Brighton Goodrich, Infinger and Sowada (3:38.93).

Runners-up for the Flyers were Goodrich in the triple jump (38-feet, 5.75-inches), Massmann in the 1,600 (4:33.62) and Moore in the 3,200 (10:55.44).

Placing third were senior Tom Tabatt in the discus (125-feet, 11-inches); junior Josh Kapsner in the 3,200 (11:06.62); junior Connor Jorgensen in the pole vault (11-feet); sophomore Brandon McCall in the 300 hurdles (45.14); a tie between senior Noah Eliason, junior Jake Anderson and Zawatzke in the high jump (5-feet); Mushel in the 110 hurdles (17.53); Toso in the 400 (56.12); and the 4×100 relay team of sophomores Riley Loukinen and Wyatt Nelson, senior Tyler Gastecki and sophomore Jon Matthews (49.25).

In the girls competition, Little Falls finished a narrow second behind St. Cloud Cathedral, led by senior Maria Hauer winning the 800 (2:27.41) and the 1,600 (5:36.61) and senior Rachelle LeBlanc taking first in the pole vault (9-feet, 6-inches).

Taking second for the Flyers were senior Katie Yorek in the shot put (30-feet, 11.5-inches) and freshman Kendal Hendrickson in the 1,600 (6:00.17), with third-place finishes coming from senior Vanessa Meschke in the 400 (1:06.28); junior Jaclyn Scepurek in the 100 (13.83); sophomore Carla Walquist in the shot put (28-feet, 10.75-inches); freshman Kacy Steinmetz in the 3,200 (13:12.74); and the 4×100 relay team of Scepurek, junior Katelyn Staab, freshman Erica Kurowski and junior Amanda Rasinski (55.15).

 

Royals boys turn in runner-up finish at Ogilvie

The Royalton boys won three events en route to a second-place finish out of six teams at Tuesday’s Ogilvie meet, led by wins from junior Zach Carlson in the 1,600 (4:46.12), freshman David Wimer in the long jump (16-feet, 4.25-inches) and the 4×200 relay team (1:45.46).

Runners-up were junior Tremayne Collins in the 3,200 (11:01.59), sophomore Ben Borash in the high jump (5-feet, 8-inches) and the 800 (2:13.18), the 4×100 relay team (51.62) and the 4×800 relay team (9:04.53).

The Royalton girls finished in third overall, led by junior Abby Duevel, who took first in the 200 (27.83) and the 400 (1:07.64), and freshman Emma Hoheisel, who sailed to first in the 300 hurdles (57.11).

Junior Cheyanne Eiynk threw for a personal best to take second in the shot put (27-feet, 9-inches), with runner-up performances also delivered by sophomore Madi Rudolph in the 800 (2:50.34), eighth-grader Rachel Erickson in the triple jump (22-feet, 7-inches) and the 4×800 relay team (11:30.87).

 

Holdingford boys notch win at LPGE, Patriots led by Valencia-Louden, Rieffer

The Holdingford boys won three events on their way to winning Tuesday’s 10-team meet at Long Prairie-Grey Eagle (LPGE) meet, with junior Grant Bullert taking first in the 110 hurdles (16.2), junior Logan Smith winning the 400 (53.78) and the 4×800 relay team of seniors Brody Davidson and Zach Juaire, eighth-grader Luke Ryan and junior Abe Skwira finishing first (8:50.9).

Placing second were Skwira in the 3,200 (10:33.32); junior Jake Langer in the discus (120-feet); freshman Blake Patrick in the 200 (23.65); freshman Drew Dockendorf in the pole vault (9-feet, 6-inches); freshman Joseph Meier in the shot put (42-feet, 5-inches); and the 4×100 relay team of juniors Matt Messmann and Jamey Koetter, freshman Nolan Prokott and Patrick (49.21).

The Huskers girls took second overall, with event-winners including sophomore Alli Ruprecht in the 3,200 (12:22.21); sophomore Summer Storm in the 300 hurdles (49.61); freshman Arianna Vasilj in the 200 (27.56); freshman Jo Merten in the 800 (2:33.3); the 4×400 relay team of sophomores Rachael Preusser, Storm and Amanda Grebinoski and Merten (4:19.6); and the 4×800 relay team of junior Emily Wolter, Merten, Ruprecht and senior Abby Mokhtary  (10:31.19).

Runners-up were Wolter in the 3,200 (12:35.92) and eighth-grader Olivia Mokhtary in the 1,600 (5:47.95).

The Upsala-Swanville Area boys took ninth place, with a high finish from sophomore Tim Valencia-Louden in third place in the long jump (18-feet, 8-inches).

Placing fourth for the Patriots were senior Dylan Zimmerman in the high jump (5-feet, 8-inches), eighth-grader Lawrence Mettler in the 1,600 (5:02.48), the 4×100 relay team (49.7) and the 4×200 relay team (1:41.5), with freshman Cody Rahn taking fifth in the 300 hurdles (48.1).

The Upsala-Swanville girls placed 10th, led by a fourth-place finish from the 4×200 relay team of juniors Brooke Westrich and Danica Cheney, eighth-grader Crystal Kaun and senior Amanda Rieffer (1:56.39).

up arrow